Avanos'ta çömlekçilik ve seramik sanatı bir aile geleneğidir. Babadan oğula aile içinde sanatın aktarılması şeklinde yürütülen bu uğraşta, her yeni kuşak devraldığı kültürel mirası kendi çağının modernizmi ile harmanlamakta ve kısır döngüye düşmeksizin yepyeni ürünler yaratmaktadır. 

Venessa Seramik ailesi, Avanos'un en eski ve en köklü seramik ailelerinden biridir. Aile içinde yaklaşık 200 yıldır çömlek ve seramik üretimi yapılmaktadır. Ürün yelpazesi açısından baş döndürücü bir çeşitliliğe sahip olan Venessa Seramik'te, çömlekten seramiğe, seramikten çiniye, porselenden duvar panolarına kadar farklı teknikler gerektiren eser üretilebilmektedir. Özel koleksiyonlar için üretilen nadide eserlerden, Hitit kapları ve süslemelerinden esinlenerek geliştirilen eserlere, karanfilli ve laleli geleneksel motiflere sahip Selçuklu ve Osmanlı eserlerine kadar dekoratif ya da kullanıma yönelik birçok ürünü Venessa Seramik'te bulabilirsiniz. 

Teşhir salonlarında gördüğünüz her eser sabırlı ve titiz bir çalışmanın ürünü olduğu kadar yılların birikimi ve deneyimini de yansıtmaktadır.